Dni Ukraińskie w Szkołach Fundacji

Chrystus zmartwychwstał, prawdziwe zmartwychwstał, Alleluja, Alleluja! Христос воскрес, істинний воскрес, Алілуя, Алілуя!

Wszystkim Ukraińcom, a szczególnie naszym Gościom z Ukrainy życzmy z głębi serca aby Święta Zmartwychwstania stały się dla nas Wszystkich potwierdzeniem zwycięstwa życia nad śmiercią i dobra nad złem i niech staną się one zapowiedzią pokoju na Ukrainie i w sercu Każdego z nas. Ufajmy, że przed nami jest jeszcze wiele pięknych dni i dobrych czynów.

W tym roku Święta Wielkanocne w Szkołach EDUCARE ET SERVIRE były obchodzone 2 razy. Pierwszy raz w czasie ferii wiosennych w domach i kościołach 17 i 18 kwietnia i drugi raz atmosferę Świąt Zmartwychwstania odczuwaliśmy w kolejnym tygodniu a zwłaszcza w ostatni czwartek i piątek , ponieważ wtedy zaczynały się Święta Zmartwychwstania w kościele prawosławnym i grekokatolickim.

Dlaczego ??

Fundacja Educare przyjęła pod swoją opiekę 8 obywateli Ukrainy, którzy schronili się u nas przed okrucieństwami wojny.Codziennie 3 panie, Natalia, Julia i Swietłana z Ukrainy wraz ze swoimi dziećmi odwiedzają Szkoły EDUCARE ET SERVIRE . Nasi Goście z Ukrainy, coraz bardziej czują się częścią naszej wspólnoty Szkól EDUCARE ET SERVIRE i aby poznać się jeszcze lepiej, w tygodniu pomiędzy Świętami Zmartwychwstania wg kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego zorganizowaliśmy Dzień Ukraiński.

We czwartek Goście z Ukrainy z pomocą uczniów Szkół EDUCARE ugotowali wspaniały ukraiński BORSZCZ a w piątek przygotowały farsz do pierogów ukraińskich z następnie wraz z nauczycielami i uczniami Szkół EDUCARE przygotowały ponad 300 pierogów. Jak znakomita to była zabawa i integracja ludzi o innych kulturach i religiach potwierdza krótki filmik, do oglądnięcia którego zapraszamy. Po degustacji tych specjałów była modlitwa za pokój na Ukrainie i w naszych sercach, którą uczniowie wraz z nauczycielami odmawiają w każdy poniedziałek i piątek rano, od początku wojny na Ukrainie.Następnie Wszyscy nauczyciele i uczniowie oraz nasi Goście z zainteresowaniem oglądali prawie godzinną prezentację i uwagą słuchali informacji o pięknie kultury Ukrainy.

Nasi Goście z Ukrainy, którzy obchodzą teraz Święta Zmartwychwstania byli mile zaskoczeni, że życzenia i część informacji usłyszeli w piątek, w dobrze znanym sobie języku rosyjskim, pomimo, że dzisiaj jest on językiem okrutnego wroga. Dziękuję Wszystkim którzy przygotowali to znakomite wydarzenie. Także tym którzy w nim uczestniczyli, bo razem tworzymy wspólnotę , Jestem przekonany, że wydarzenia te zostaną na długo w pamięci naszych uczniów , jako przykład tolerancji i solidarności , a także jako przejaw zwykłego człowieczeństwa i miłości bliźniego (z j. ang. SĄSIADA). Dzień Ukraiński do żywy przykład, jak należy traktować każdego Gościa.

Dla Uczniów Szkół EDUCARE – Szkoły Usług Hotelarskich i Sztuki Gotowania – branżowej i przysposabiającej do pracy , to najlepsza lekcja praktyki , wynikająca z zawołania i dewizy Szkół EDUCARE, która codziennie wita uczniów i nauczycieli „GOŚĆ W DOM – BÓG W DOM”.

Antoni K. Kamiński
Prezydent Fundacji i Dyrektor Szkół Educare et Servire
oraz inicjator i organizator Dni Ukrainy w Szkołach Educare et Servire

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz