Wizyta studyjna w ZAZ „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie

 W dniu 7.06.2021 r. uczniowie klas Pracownik Pomocniczy Gastronomi Szkoły EDUCARE ET SERVIRE ( SUHSGiIZ) w Dębicy zwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej w Tarnowie.

Wizyta ta wpisała się w działania szkoły, której jednym z głównych celów jest kształcenie zawodowe młodzieży z niepełnosprawnościami. ZAZ Słoneczne Wzgórze należy do jednostek rynku pracy, którego misją jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Istnieją tutaj pewne ograniczenia, tzn. możliwe jest zatrudnianie tylko:

– osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (bez względu na jej rodzaj),
– osób z umiarkowanym stopniem (autyzm, choroba psychiczna, niepełnosprawność intelektualna).

Pracę mogą znaleźć w ZAZ więc osoby, które poprzez chorobę miały niewielką szansę na zatrudnienie na wolnym rynku pracodawców. Są spełnione pewne warunki, dzięki którym wykonywanie pracy jest możliwe, czyli skrócony wymiar czasu pracy w ciągu dnia, dodatkowy urlop do wykorzystania np. na turnus rehabilitacyjny, rehabilitacja zdrowotna pod okiem fizjoterapeuty i masażysty. Przede wszystkim jednak dostosowane stanowiska pracy oraz pomoc i nadzór wykwalifikowanego personelu, który daje przykład, wymaga i wspiera, dostosowuje zajęcia do możliwości poszczególnych osób.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz