REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ONLINE

Droga Młodzieży,

Uczennice i Uczniowie Szkół EDUCARE ET SERVIRE,

W okresie Wielkiego Postu odbywają się rekolekcje, które dla Każdej/Każdego z  nas są wewnętrznym, duchowym przygotowaniem do godnego i religijnego przeżycia świąt wielkanocnych, najważniejszego święta religii katolickiej i  wszystkich chrześcijan – Święta Zmartwychwstania  Pańskiego.

Rekolekcje są  refleksją nad własnym życiem, a w sensie religijnym nazywane są dniami odnowy wewnętrznej.

W rekolekcjach chodzi przede wszystkim o kształtowanie własnego charakteru na drodze przemian i naprawy zaistniałych błędów.

Do niedawna w Polsce istniał zwyczaj wzajemnego przebaczenia i pojednania w rodzinie przed spowiedzią św.

Wzajemne słowo „przepraszam” stwarzało okazję nie tylko do wybaczenia i rozpoczęcia od nowa, ale nadto do budowania odświeżonej miłości i jedności we wspólnocie rodzinnej, szkolnej, sąsiedzkiej, czy narodowej.

Celem rekolekcji w sensie religijnym jest przede wszystkim pojednanie z Panem Bogiem i ludźmi, szczególnie najbliższymi w rodzinie, naprawienie wyrządzonych krzywd i powstanie z grzechów.

Dokonuje się to oczywiście poprzez przemyślenia, które mają skutkować szczerą chęcią wyznania win i poprawy – Spowiedzią Świętą.

Chodzi o to, by człowiek jako istota religijna przez osobiste nawrócenie doszedł do zjednoczenia z Panem Bogiem. To zjednoczenie w religii katolickiej następuje w sakramencie eucharystii, czyli Komunii św.

Dopiero wtedy mówić można o faktycznym zbliżeniu się do Boga i ludzi. Dlatego, w życiu wielu osób podejmowane są rekolekcje z potrzeby serca i z pewnością mają one głęboki sens w ich życiu.

Życzę Wam Wszystkim Kochani Uczniowie a także Nauczyciele i Pracownicy Szkół  EDUCARE ET SERVIRE

głębokiej zadumy  nad samym sobą,

aby wykorzystując czas rekolekcji, rozpoznać swoje słabości, pojednać się z Bogiem i ludźmi  i odrodzić się w wierze ,

tak, abyśmy  w poranek wielkanocny mogli Wszyscy z czystym sercem wielbić Zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa

śpiewając (pomimo pandemii ) radośnie  – wraz z milionami  ludzi wierzących i ufających Bogu na całym świecie –

pieśń dziękczynienia,

za to, że Chrystus Pan, jako Syn Boży przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupić nas raczył,

a przez swoje zmartwychwstanie dał nam nadzieję na życie wieczne .

„Wesoły nam dziś dzień nastał,

Którego z nas każdy żądał,

Tego dnia Chrystus zmartwychwstał.

Alleluja, Alleluja!!!”

(stara pieśń religijna śpiewana  w okresie świąt Wielkanocnych  przez wiele pokoleń Polek i Polaków

podnosząca nas  zawsze na duchu, wskazując na wymiar ponad czasowy naszego istnienia …  )

Program rekolekcji online