„Od łuczywa do lampy naftowej” – pierwsze spotkanie w ramach obiadów czwartkowych.

Jesteśmy pierwsi!!!
Z inicjatywy Pana Dyrektora SUHSGiIZ mgr inż Antoniego Kamińskiego od kwietnia 2022 realizowany jest program edukacyjny nawiązujący do obiadów czwartkowych, który łączy w sobie kształcenie artystyczno kulturowe z profilem
zawodowym szkoły. Głównym założeniem spotkań czwartkowych jest przełamywanie stereotypu ucznia szkoły branżowej jako biernego odbiorcy kultury, priorytetem zaś aktywne uczestnictwo uczniów w tworzeniu treści kulturowych, uczenie krytycznego myślenia.
„Obiady Czwartkowe” nawiązują do biesiad kulturowych wydawanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król był również pasjonatem dobrej i zdrowej kuchni, co wspaniale wpisało się w profil SUHSGiIZ w Dębicy.
Każdy z „Obiadów Czwartkowych” ma być inny, chcemy aby zagościł w szkole jako stały element tradycji, budujący jej tożsamość i ceremoniał. Chcemy współpracować z wieloma podmiotami zewnętrznymi.
Mamy ogromną satysfakcję, że pierwsze spotkanie w ramach „obiadów czwartkowych” mamy już za sobą. Odbyło się 2.06.2022r. Tematem przewodnim było hasło „Od łuczywa do lampy naftowej”.

To był szczególny dzień dla młodzieży, która z niecierpliwością i nieskrywaną ekscytacją oczekiwała chwili, kiedy znajdą się w świecie z poprzednich epok. Gdy już tak się stało to okazało się, że z zaciekawieniem obejrzeli krótką prezentację
multimedialną, która przedstawiała historię oświetlenia. To była wspaniała podróż w czasie, w której młodzież Szkół EDUCARE mogła poznać postać polskiego naukowca, wynalazcy lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, polskiego geniusza, któremu na mocy uchwały Sejmu RP poświęcony jest rok 2022.
Uczniowie mogli obejrzeć repliki lamp naftowych przygotowanych przez nauczyciela historii. Największą popularnością cieszyła się lampa mająca ponad 100 lat, oświetlająca niegdyś komnaty hrabiów Tarnowskich.
Czas minął zdecydowanie za szybko i trzeba było wracać na lekcje. Pozostaną jednak piękne wspomnienia i świadomość, że warto dbać o dziedzictwo narodowe i szanować tradycję.
Tradycję obiadów czwartkowych w Szkołach EDUCARE zainaugurował wykładem /prezentacją o Ignacym Łukasiewiczu mgr Bogdan Tomecki, długoletni dyrektor szkół w Mielcu aktualnie nauczyciel, historii, geografii i przedsiębiorczości w Szkołach Educare w Dębicy.
Zapraszamy do współpracy i tworzenia tej dobrej tradycji wszystkich pracowników Szkół EDUCARE.