GRA TERENOWA: Dębicki wrzesień 1939 r. Wojna i okupacja na ziemi dębickiej.

W poniedziałkowy ranek – 23 września –  uczniowie Szkół Educare et Servire ruszyli trasą gry terenowej – Dębicki wrzesień. W piękne i słoneczne przedpołudnie spacerowaliśmy trasą związaną z pamiątkami po przeszłości ziemi dębickiej.

Rozpoczynając przy kościele klasztornym Sióstr Służebniczek Dębickich posłuchaliśmy relacji dotyczących ostatnich dni pokoju i początku II wojny światowej. Pracując z mapą i busolą dotarliśmy w okolice Synagogi Nowomiejskiej – gdzie prowadzący Paweł Pieniążek (pomysłodawca gry) – opowiedział historię dębickich Żydów w czasie okupacji miasta przez siły hitlerowskie III Rzeszy.

Następnie udaliśmy się poprzez Rynek i ul. Rzeszowską na Skwer Mikołajkowów, gdzie patrząc na Dęby Katyńskie uczniowie wysłuchali o zbrodni popełnionej na inteligencji, generalicji i siłach mundurowych, a także urzędnikach oraz o historii rodziny Mikołajkowów i pomocy niesionej polskim Żydom przez Polaków.

Kolejny przystanek dotyczył tablic pamiątkowych na budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul.Cmentarnej opisujących Polskie Państwo Podziemne. Uczniowie poznali historię polskiego ruchu oporu – największego w okupowanej Europie, najbardziej bitnego i nigdy nie podejmującego współpracy z niemieckimi nazistami. Przykład Adama Lazarowicza, Łukasza Cieplińskiego, Piotra Klamuta i wielu innych dał nam obraz wielu akcji sabotażowych i dywersyjnych, spośród których młodzież szczególnie zainteresowała historia bitwy o Kałużówkę i poligonu w Bliźnie, a także broni V-2.

W okolicach cmentarza żydowskiego uczyliśmy się tolerancji dla innych wyznań, a na cmentarzu wojskowym zapaliliśmy pamiątkowy znicz, odmówiliśmy modlitwę o spokój duszy wszystkich ofiar II wojny światowej i odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Ostatnim przystankiem w terenie był dębicki Rynek, gdzie poznaliśmy uczniowie przekonali się, że nie dla wszystkich II wojna zakończyła się 8 maja 1945. Historia Żołnierzy Wyklętych, w tym opis publicznej egzekucji z 10 lipca 1946 r dokonanej przez reżim stalinowski na żołnierzach NSZ stanowiły posłowie do dziejów ziemi dębickiej w trakcie II wojny światowej.

Naszą żywą lekcję historii zakończyliśmy pyszną żołnierską grochówką przygotowaną w murach Szkoły.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w tej grze terenowej serdecznie dziękuję, szczególne słowa wdzięczności kieruję na ręce pana Wojciecha Szmajdy, który prezentował uczniom obsługę busoli, wyjaśnił czym jest azymut i uczył jak posługiwać się mapą w terenie.

Wszystkim nauczycielom dziękuję za wzorową współpracę, a Dyrekcji za przychylność w przeprowadzeniu tej inicjatywy.

Paweł Pieniążek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz