Wycieczka edukacyjna do Pstrągowej

1 kwietnia 2016  piętnaście uczniów i uczennic obu naszych szkół wraz z 6-oma  opiekunami udało autobusem na wycieczkę edukacyjną do „Siedliska Janczar” w Pstrągowej. Tym razem wyboru miejsca „Siedlisko Janczar” w Pstrągowej dokonała Pani Małgorzata Wolicka, wicedyrektor szkoły. Jest to miejsce urocze, położone w pięknym Pogórzu Strzyżowsko – Sędziszowskim, oddalone od Dębicy niecałą godzinę jazdy samochodem w kierunku południowo wschodnim.

Pomimo pochmurnej pogody bogaty program „Siedliska Janczar” zapewnił wszystkim uczniom bez wyjątku  bogate wrażenia związane z godzinną jazdą po okolicy wozem zaprzężonym w parę koni. Niektórzy z uczniów i uczennic mogli spróbować swoich umiejętności w jedzie konnej  na krytym maneżu. Szczególne emocje i zainteresowanie uczniów wzbudziły warsztaty wypieku chleba, które prowadziła Pani Barbara Grochmal, (kilkanaście miesięcy temu uczestniczka projektu „Mistrzowie Kuchni” organizowanym dla stu kucharzy z Podkarpacia przez naszą Fundację).

1_IV_2016_warsztaty_w_Pstragowej_10

Pani Barbara, jako szefowa kuchni w tutejszej  restauracji przygotowała ciasto na chleb w bardzo interesujący sposób opowiadając o całej historii tradycyjnego wyrobu wiejskiego chleba. Począwszy od rodzajów ziarna, siewu, bronowania, koszenia, młócenia, pokazując w kolejnych etapach narzędzia , którymi do niedawna posługiwali się gospodarze-rolnicy przy pracy związanej ze żniwami i produkcją mąki. Niektórzy uczniowie próbowali samodzielnie poruszać żarna. Wszyscy mogli zobaczyć różne rodzaje zbóż oraz narzędzia takie jak, sierp, kosa, cepy. Następnie każdy otrzymał część przygotowanego ciasta i własnymi rękami je urabiał na bochenek, który smarował pędzlem jajkiem i ozdobił wybranymi naturalnymi dodatkami jak ziarno sezamu, maku itp.  Każdy też przygotował karteczkę ze swoim imieniem i nazwiskiem celem podpisania chlebków.

1_IV_2016_warsztaty_w_Pstragowej_60Po emocjach konnych wszyscy razem piekli kiełbaski przy ognisku konsumując je z apetytem wraz z pieczywem, dodatkami, popijając rozgrzewającą herbatą.

Na koniec w restauracji  każdy Uczeń otrzymał przygotowany przez siebie wcześniej bochenek i mógł kupić sobie regionalną pamiątkę z  uroczego „Siedliska Janczar” w Pstrągowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszej kolejnej wycieczki edukacyjnej i warsztatów pieczenia chleba.