Żywa lekcja historii w Grodzie Słowiańskim w Stobiernej

W dniu 25 września 2017 r. uczniowie Szkoły  Usług Hotelarskich, Sztuki Gotowania iInnych Zawodów oraz Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Dębicy odbyli wycieczkę z okazji Światowego Dnia Turystyki. Wycieczka  była połączona z lekcją historii na żywo w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej. Uczniowie mogli tam poznać codzienne życie Słowian, ich zwyczaje oraz broń jakiej używali tysiąc lat temu. Mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz stworzyć coś wg. swojego projektu z gliny.

Aura dopisała i uczniowie mogli też podziwiać widoki z wieży grodu położonego na malowniczym wzgórzu a po atrakcjach nic tak nie smakuje jak pieczona nad ogniskiem kiełbasa i gorąca herbata. Warto nadmienić, że replika grodu słowiańskiego została  wybudowana przez Gminę Dębica  i oddana do użytku w 2012 roku temu z inicjatywy właśnie Fundacji Educare et Servire, która jest osobą prowadzącą obu szkół i to właśnie Fundacja dzierżawi Gród od Gminy Dębica oraz nim zarządza.

Pięć lat temu, 29 września 2012 roku  Gród  Słowiański w Stobiernej został wybrany przez Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego, jako miejsce wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki a  Fundacja Educare et Servire była organizatorem tych uroczystości, które zgromadziły elitę turystyki województwa podkarpackiego i były znakomitą promocją Grodu w Stobiernej.

Uczniowie naszych Szkół odwiedzając Gród Słowiański w Stobiernej mogli przez kilka godzin na żywo „dotknąć” historii naszych przodków i poznać zwyczaje, sposób i warunki życia a także rzemiosło i tradycje Słowian, którzy byli mieszkańcami tych ziem przed 1000 lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz